כלב מפוחד? איך מתמודדים

איך מתמודדים עם כלב מפוחד

נשיא ארה"ב, פרנקלין רוזוולט אמר פעם: "הגורם הבלעדי שעלינו לדאוג ממנו הוא מהדאגה עצמה." הוא ציין זאת בנאום הפתיחה הראשון שלו בשנת 1933, ברגע שהמדינה הייתה באמצע הדיכאון החמור ביותר שידעה אי פעם, אולם דבריו עדיין חלים על ימינו.
הוא תיאר את הדאגה כ"אימה חסרת שם, עיוורת, מוגזמת", שגורמת לה להישמע די מדאיג. ברגע שנרגיש מודאגים בעצמנו, זה ישתק וימנע מארה"ב לעשות משהו בקשר לזה. וברגע שאנו רואים בני אדם אחרים בדאגה, במיוחד צעירים מאיתנו באופן משמעותי, התגובה הראשונה, האינסטינקטיבית שלנו היא לנחם ולחבק אותם, לומר להם שזה יהיה בסדר.

אבל כאשר זה נוגע לכלבים שלנו, זה לעתים קרובות בדיוק הדבר הלא נכון לנסות.

חיבה יכולה להיות תגמול

עבור הכלבים שלנו, חיבה יכולה להיות פרס. בכך שאתה מנחם כלב מפוחד, אתה משמח את מה שהוא עושה ברגע זה: להיות מפוחד. אינך יכול להמחיש לכלב מדוע אין לפחד, או לומר לכלב שהגורם המפחיד לא יפגע בו או ייעלם תוך זמן קצר – אין להם את הכישורים הפסיכולוגיים להכיר את הדברים האלה. מה שהם עושים הוא, “אני מוכה פאניקה ובעקבות כך אני מקבל מתנה."

עם הזמן, כלב ביישן, שליו ורגוע יחסית יהפוך לחיה פחדנית ומוכת פאניקה כתוצאה מהתנהגות בני האדם.

כלבים מציגים מה שמכונה התנהגות חקיינית. משמעות הדבר בשפה קלה הוא שהם לומדים להתנהג על ידי חיקוי. בדרך כלל, למידה מסוג זה מתרחשת אך ורק בין בני מינים דומים, אולם כתוצאה מהקשר המיוחד בין כלבים לבני אדם, הם לומדים יחד על ידי חיקוי בני אדם.

זו הסיבה להישאר רגוע ואסרטיבי ברגע שהכלב שלך מודאג. אם הם רואים שאתה פשוט לא נבהל מרעשים חזקים כגון רעש רעמים, סירנות או נבהל מדפיקות בדלת או לא משנה מה. אם ״מנהיג הלהקה״ (שזה אתה) שלהם מתעלם מהגורם המדאיג, אז אולי זה לא כל כך מדאיג.

**לא לשכוח שאם הכלב מפחד מרעמים, יש להיעזר גם בקוזי וסט, אפוד הלחץ נגד חרדות, פרטים כאן

כלבים מפוחדים
כלב מפוחד

האינסטינקטים של הכלב

זכרו, לכלבים יש ארבע תגובות ספונטניות לגירויים בסביבה: להילחם, לברוח, להימנע ולהיכנע.

כלב מפחד מפגין 2 גירויים:

הימנעות, או בריחה הם מנסים להתעלם באופן פעיל או לרוץ רחוק מהגירוי באופן מלא.

נכון לעכשיו אין לכלב נטייה להזדקק ולהשתמש בצד האלים של הגירויים ולהילחם – זוהי לעתים "חיה פינתית" קלאסית אשר תוקפת באכזריות, אם כי היא מפוחדת עד מוות. אנו מאחלים כניעה, כלומר שהכלב רק מקבל את הגירוי ואילו אין לו תגובה חזקה לכך.

זו אותה אנרגיה רגועה ואסרטיבית שמובילה כלב להיכנע, ולעיתים קרובות זה נכון לגשת לכלב המפוחד שלך – באנרגיה ובמעשים, לא במילים; על ידי מראה ולא שפה, "אני אשם כאן. הכל בסדר."

כלב מודאג לא רוצה ניחומים ולא רוצה את שיתוף האדם בפחד הזה. כלב מפחד רוצה מנהיג שליו ואסרטיבי. יש לנו נטייה שלא יכולים להגיד לכלבים שלנו שהכל יהיה בסדר במילים, אולם אנו נראה להם באופן חיובי במעשינו ובאנרגיה שלנו.

מסקנה: הישאר רגוע, ואל תפחד

הכתבה נכתבה בשיתוף פטו – חנות חיות מחמד ו Thunder Jacket for dogs

עוד כתבות במגזין שאולי יעניינו אותך